Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Width | 48 mm (2 inch) |
| Adhesive Type | Hotmelt |
| Application | Automobile interior trim fixing |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Paragon Tapes |
| Tape Type | Adhesive |
| Packaging Type | Roll |
| Type | Double Sided |
| Feature | Water Proof |
| Size | 40 mm |
| Tape Material | Tissue |
| Backing Material | PVC |
| Tape Width | 3 Inch |
| Tape Length | 20 m |
| Length | 50 m |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Width | 48 mm (2 inch) |
| Tape Length | 50 m |
| Length | 50 m |
| Application | Surgical Gown Clousre |
| Tape Type | Adhesive |
| Usage/ Application | Industry |
| MOQ | 100 Piece |
| Brand | Glaze by Paragon Tapes |
| Color | Transparent |
| Tape Material | Tissue |
| Backing Material | Polyester |
| Tape Width | 3 Inch |
| Adhesive Type | Acrylic |
This means that the finger lift adhesive tape works entirely without a carrier. It is coated with a permanent synthetic rubber adhesive and is ideal for paper-to-paper bonding. The cover, which is siliconized on both sides, has an overhang on both sides of the tape, which simplifies processing, since the liner can be detached from the adhesive tape very quickly.
This finger lift effect is also popular with manual processing, where the greatest possible time savings are desired.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Tape Material | Tissue |
| Width | 72 mm (3 inch) |
| Tape Width | 3 Inch |
| Tape Length | 50 m |
| Length | 40 m |
| Tape Type | Adhesive |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Material | Polyester |
| Application | Surgical Gown Closure |
| Usage/Feature | Industry |
| Brand | Paragon |
| Color | Transparent |